Marta Lemańska - Chylińska
W swojej pracy łączę psychologię oraz metodę Somatic Experiencing®, aby skutecznie wspierać osoby w procesie uzdrowienia.
Jestem Praktykiem metody SE® w trakcie szkolenia.
Somatic Experiencing® to metoda, która uznaje rolę ciała w przechowywaniu traumy, pomagając w jej rozładowaniu poprzez zwiększoną świadomość fizycznych reakcji. Moja praca opiera się na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni, w której zarówno dzieci, jak i dorośli mogą otworzyć się na emocje i trudne doświadczenia.
Specjalizuję się w pracy z osobami, które doświadczyły traumy, a także z osobami zmagającymi się z trudnościami seksualnymi i emocjonalnymi. Pomagam w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z rozwojem seksualnym, relacjami intymnymi, a także kryzysami w związku.
Ukończyłam studia na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku psychologia, specjalizując się w psychologii rodziny oraz psychologii sądowej i penitencjarnej. Uzupełniłam swoje wykształcenie o studia podyplomowe z psychologii klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz „Seksuologię kliniczną – opiniowanie i terapię”.
Początkowo moja praca koncentrowała się na diagnozie i interwencji, zwłaszcza w kontekście dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Oceniałam ich rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny oraz gotowość do przysposobienia lub budowania więzi z opiekunami zastępczymi. Równocześnie zajmowałam się diagnozą i wsparciem rodzin dotkniętych przemocą i uzależnieniami, których dzieci trafiły do pieczy zastępczej.
Z czasem poszerzyłam swoje kompetencje w zakresie specjalistycznej diagnozy dzieci i młodzieży na potrzeby orzecznictwa sądowego w sprawach karnych i rodzinnych. Współpraca Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę skierowała moje zainteresowania ku pracy terapeutycznej z dziećmi i ich rodzinami.
W 2012 roku zostałam psychologiem w poradni rodzinnej, gdzie prowadziłam konsultacje, indywidualne zajęcia
z rodzicami oraz warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze. Po przeniesieniu poradni w 2014 roku objęłam funkcję głównego psychologa.
W miarę zdobywania doświadczenia coraz bardziej angażowałam się w pracę terapeutyczną, początkowo z dziećmi i młodzieżą. Moje zainteresowanie traumą i jej wpływem na funkcjonowanie człowieka skłoniło mnie do poszukiwania metod, które wspierają nie tylko umysł, ale i ciało. Doprowadziło mnie to do terapii traumy w nurcie Somatic Experiencing®, w której kluczowe jest odbudowywanie poczucia bezpieczeństwa poprzez pracę z układem nerwowym. Obecnie wspieram zarówno młodzież, jak i dorosłych, pomagając im integrować trudne doświadczenia i odzyskiwać wewnętrzną równowagę.
Indywidualne podejście w terapii traumy Somatic Experiencin® polega na uważnym dostosowywaniu procesu do możliwości i granic pacjenta. Kluczowym elementem jest miareczkowanie – stopniowe dawkowanie doświadczeń związanych z traumą, aby układ nerwowy mógł je integrować bez nadmiernego przeciążenia. Dzięki temu praca z ciałem i emocjami odbywa się w bezpieczny, łagodny sposób, pozwalając na odbudowę poczucia stabilności i wewnętrznych zasobów.
Bezpieczne miejsce w gabinecie terapeutycznym to fundament pracy z traumą. Tworzy przestrzeń, w której pacjent może czuć się chroniony, widziany i akceptowany. Kluczowe jest dostrojenie się do potrzeb ciała i układu nerwowego, tak aby środowisko wspierało regulację i poczucie stabilności. Delikatne oświetlenie, wygodne miejsce do siedzenia oraz uważna obecność terapeuty pomagają pacjentowi stopniowo odbudowywać wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do własnych odczuć.
INTRO - droga do równowagi
Śniadeckich 6
Grudziądz, 86-300
tel: 789 234 195
A website created in the WebWave website builder.